Benátky nad Jizerou na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Benátky nad Jizerou
Domů - Portál Benátky nad JizerouKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Benátek nad Jizerou, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Rozhledny, vyhlídky > Vyhlídková věž Stará radnice - Mladá Boleslav

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Vyhlídková věž Stará radnice - Mladá Boleslav

Fotogalerie:
Vyhlídková věž Stará radnice
Vyhlídková věž Stará radnice

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Vyhlídková věž Stará radnice - Mladá Boleslav

Schránka:
Přidej do schránky.

Honosná renesanční budova stará radnice, postavená v letech 1554 až 1559, je dílem italského architekta Mattea Borgorelliho. Věž nabízí překrásný pohled do okolí Mladé Boleslavi.

Nejprve nahlédneme do historie budovy Staré radnice, jejíž stavba byla dokončena roku 1559. Tato renesanční budova je dílem italského architekta Mattea Borgorelliho. Nejvíce zaujme její zdobná sgrafitová fasáda, která zachycuje evangelisty a postavy světců, mezi nimiž nechybí ani patron českých zemí sv. Václav. Skvostnou exhibicí umu architekta je štukový kazetový strop nesený jediným středovým sloupem toskánského typu v zasedací síni v prvním poschodí. Ta bývá ovšem přístupná jen při mimořádných příležitostech. Latinský nápis na fasádě v průčelí radnice v překladu zní: Spravedlnost střežte, kdož soudíte zemi, svorností malé věci sílí. V 18. století byla k radnici přistavěna věž v barokním slohu, která je dnes otevřena turistům jako jedinečné vyhlídkové místo, odkud je možné pozorovat z ptačí perspektivy boleslavské památky i široké okolí. Na ochozu věže, pod cibulovitou helmicí, je umístěn mincovní dalekohled. Na všech stranách čtvercové vyhlídky jsou pak na tabulkách umístěných na zábradlí přehledně popsány všechny dominantní budovy i přírodní útvary, které je možné z věže pozorovat.

Od roku 2005 je do podkroví radnice umístěna expozice s názvem Strašidla ve věži. Název expozice je trochu zavádějící, návštěvník se tu spíše než se skutečnými strašidly setkává s postavami z místních pověstí. Výstava je seskupena do čtyř žánrových scén. V první scéně se vracíme zpátky do časů založení hradu a podhradního městečka Mladá Boleslav (10. století), k němuž došlo po vítězství křesťanských vojsk knížete Boleslava II. nad zbytkem pohanů. Ve druhé scéně figuruje postava kata trestajícího mladoboleslavského řezníka za úkladnou vraždu jeho ženy. Ve třetí scéně přepadává patrně nejslavnější český loupežník Václav Babinský bohatého kupce na silnici v Čejetičkám, před branami Mladé Boleslavi. Čtvrtá scéna pak vychází z pověsti o čertově železné holi na hradě Dražice nedaleko Mladé Boleslavi. S každou pověstí se návštěvník může seznámit na detailních popiscích umístěných přímo u jednotlivých žánrových scén.


Adresa a kontaktní informace:
VYHLÍDKOVÁ VĚŽ STARÁ RADNICE - MLADÁ BOLESLAV
STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ
MLADÁ BOLESLAV I
293 01  MLADÁ BOLESLAV 1

telefon:+420 326 323 781

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°24'37,44"; E14°54'8,28"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 517

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Benátky nad Jizerou
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena